Kommunalbestyrelsens medlemmer - Gentofte Kommune

Kommunalbestyrelsens medlemmer

Liste over personer

Søren B. Heisel

Søren B. Heisel

Socialdemokratiet (A)

1. Viceborgmester, Projektleder, 1. viceborgmester

Udvalgsposter

  • Formand Erhvervs-, Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
  • Næstformand Økonomiudvalget
  • Medlem Teknik- og Miljøudvalget
Morten Løkkegaard

Morten Løkkegaard

Venstre (V)

2. Viceborgmester, MEP/Selvstændig, 2. viceborgmester

Udvalgsposter

  • Medlem Økonomiudvalget
  • Medlem Erhvervs-, Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
Andreas Weidinger

Andreas Weidinger

Det Konservative Folkeparti (C)

Selvstændig

Udvalgsposter

  • Medlem Børneudvalget
  • Medlem Ældre-, Social- og Sundhedsudvalget
  • Medlem Skoleudvalget
  • Medlem Erhvervs-, Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
Ole Stephensen

Ole Stephensen

Det Konservative Folkeparti (C)

Journalist

Udvalgsposter

  • Næstformand Bygnings- og Arkitekturudvalget
  • Medlem Teknik- og Miljøudvalget
  • Medlem Børneudvalget
Peter Michael Fenger

Peter Michael Fenger

Det Konservative Folkeparti (C)

Marketingdirektør

Udvalgsposter

  • Formand Børneudvalget
  • Medlem Økonomiudvalget
  • Medlem Kultur-, Unge- og Fritidsudvalget
  • Medlem Skoleudvalget
Bente Frimodt-Møller

Bente Frimodt-Møller

Det Konservative Folkeparti (C)

Sygeplejerske

Udvalgsposter

  • Formand Ældre-, Social- og Sundhedsudvalget
  • Medlem Bygnings- og Arkitekturudvalget
  • Medlem Økonomiudvalget
  • Medlem Erhvervs-, Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
Katarina Ammitzbøll

Katarina Ammitzbøll

Det Konservative Folkeparti (C)

Senior Manager

Udvalgsposter

  • Næstformand Børneudvalget
  • Medlem Teknik- og Miljøudvalget
  • Medlem Ældre-, Social- og Sundhedsudvalget
Karen Riis Kjølbye

Karen Riis Kjølbye

Det Konservative Folkeparti (C)

Specialkonsulent

Udvalgsposter

  • Formand Teknik- og Miljøudvalget
  • Medlem Bygnings- og Arkitekturudvalget
  • Medlem Økonomiudvalget
Jesper Marcus

Jesper Marcus

Det Konservative Folkeparti (C)

Selvstændig

Udvalgsposter

  • Næstformand Kultur-, Unge- og Fritidsudvalget
  • Medlem Erhvervs-, Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
  • Medlem Bygnings- og Arkitekturudvalget
Marianne Zangenberg

Marianne Zangenberg

Det Konservative Folkeparti (C)

Frisør

Udvalgsposter

  • Formand Bygnings- og Arkitekturudvalget
  • Medlem Kultur-, Unge- og Fritidsudvalget
  • Medlem Ældre-, Social- og Sundhedsudvalget
  • Medlem Teknik- og Miljøudvalget
Louisa S. Bøttkjær

Louisa S. Bøttkjær

Det Konservative Folkeparti (C)

Boghandler, Cand. Jur.

Udvalgsposter

  • Næstformand Ældre-, Social- og Sundhedsudvalget
  • Medlem Erhvervs-, Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
  • Medlem Bygnings- og Arkitekturudvalget
  • Medlem Kultur-, Unge- og Fritidsudvalget
Knud Ulrik Ankjær Borch

Knud Ulrik Ankjær Borch

Det Konservative Folkeparti (C)

Meteorolog

Udvalgsposter

  • Næstformand Skoleudvalget
  • Medlem Børneudvalget
  • Medlem Ældre-, Social- og Sundhedsudvalget
Katja Johansen

Katja Johansen

Det Konservative Folkeparti (C)

Lektor

Udvalgsposter

  • Næstformand Erhvervs-, Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
  • Medlem Kultur-, Unge- og Fritidsudvalget
  • Medlem Skoleudvalget
Kristine Kryger

Kristine Kryger

Det Radikale Venstre (B)

Administrator

Udvalgsposter

  • Næstformand Teknik- og Miljøudvalget
  • Medlem Økonomiudvalget
  • Medlem Skoleudvalget
Brigitta Rick

Brigitta Rick

Socialistisk Folkeparti (F)

Specialkonsulent/Fagkonsulent

Udvalgsposter

  • Medlem Børneudvalget
  • Medlem Økonomiudvalget
  • Medlem Teknik- og Miljøudvalget